Kada ste prije deset ili petnaest godina kupovali obiteljski automobil s puno prostora znali ste da trebate kupiti monovolumen, bez obzira bio on kompaktan ili velik, nudio je mnogo prostora za putnike i prtljagu u prilično malim dimenzijama. No danas je stvar bitno drugačija jer monovolumen ne možete kupiti. Sve to su samo SUV-ovi koji se „pretvaraju“ da nude mnogo prostora, a svatko tko je ikada posjedovao upravo monovolumen samo odmahuje rukom na zamjenu koju proizvođači nude. Stoga su se takvi kupci morali pomiriti s malom ponudom prostora ili se pak moraju okrenuti nečemu sasvim drugome – putničkim izvedbama dostavnih vozila, a upravo takav model smo testirali. Riječ je o Toyoti Proace City Verso Long, odnosno produženoj izvedbi koja je ovog puta bila opremljena s pet zasebnih sjedala. A što to znači? Pa ovaj model nudi mogućnost postavljanja tri sjedalice u drugi red, a iza njega se nalazi ogroman prtljažni prostor.
A kad kažemo ogroman, tako i mislimo! Uostalom, pogledajte u galeriji o čemu govorimo. Naime prtljažnik u osnovnom obliku ima obujam od čak 912 litara, a dug je toliko da ni dvometraši rukom ne mogu doći do naslona sjedala već moraju kleknuti u prtljažnik! Tu stane i dječji bicikl, i kolica, nekoliko velikih kofera, gajba pive, šteka mlijeka, napuhani luftić, a čak će se naći i mjesta za punicu! Naravno, moramo se malo i zezati, a kako i ne bi kad nas je ovaj model tako pozitivno iznenadio ponudom prostora.
A dovoljno je prostora i u drugom redu sjedala, a tu mislimo na prostor za koljena, jer ne postoji osoba koja na bilo kojem sjedećem mjestu ne bi imala dovoljno prostora za glavu. Naime, krov je prilično visok pa djeca bez problema mogu stajati u vozilu bez bojazni da bi glavom mogli lupiti u krov. Osim toga, na vozačkom i suvozačkom naslonu je ugrađen i preklopni stolić, pa će tamo moći i odlagati stvari, a dostupna im je i ventilacija kojoj sami mogu birati snagu puhanja, a šteta je što je ugrađen samo jedan USB priključak za punjenje. Doduše, bolje i to nego ništa, no moglo bi biti svađe ako klinci potroše bateriju u isto vrijeme.
Ni sprijeda ne nedostaje prostora, a vozačku poziciju je stvarno lako pronaći, a koliko se prostora nudi govori i činjenica da ja kao dvometraš ne mogu biti naslonjen na vozačko sjedalo i rukom podešavati unutarnji retrovizor jer do njega ne mogu doći! A osim toga, tu je i niz pretinaca – najveći se prostire čitavom širinom vozila iznad vozača i suvozača, tu je i veliki zatvoreni pretinac između prednjih sjedala, mala polica je i u središnjoj konzoli ispod tipki za klimatizaciju, zatim slijede dva nosača za čaše smještena na vrh komandne ploče iznad ventilacijskih otvora s lijeve i desne strane, veliki zatvoreni pretinac iza upravljača gdje bez problema stane i torba preko ramena, tu je i polica iza središnjeg zaslona, a ispred suvozača su dva pretinca, klasični pretinac za rukavice, te gornji pretinac u koji stanu mnogobrojne sitnice. No ni to nije sve. U vratima vozača i suvozača su još po dva pretinca, a jedan je toliko velik i dubok da zaboravite što ste u njega stavili. Eto, nadamo se da nešto nismo zaboravili spomenuti, no ne bi nas iznenadilo da postoji još koji pretinac kojeg nismo pronašli.
Vozačevo sjedalo je udobno i dovoljno veliko, a sjedi se povišeno, kao nekada u monovolumenima, te dolazi s preklopivim, takozvanim avionskim, naslonom za ruke. Nažalost, naslon je preuzak, pa udobnost nije na najvišoj razini, a ista stvar je i kod suvozača. No to je dio koji je preuzet s originala, jer ste već sigurno primijetili kako vam Proace City Verso straga izgleda poznato. Da, riječ je o blizancu Berlinga i ostalih modela Stellantisa, no to nije nimalo loše. Nedavni redizajn je donio privlačniji prednji izgled, a Toyota daje i dužu garanciju na ovaj model od braće, a cijena je na njihovoj razini.
Od tamo je i brundavi D-4D turbo dizel motor koji samo nosi tu oznaku, a riječ je o Stellantisovom 1,5-litrenom motoru koji je dostupan u izvedbi sa 102 KS i sa 130 KS, a upravo je potonji bio ugrađen u testni model. On nudi i 300 Nm okretnog momenta, a daha gubi jedino pri strmim i dugim usponima, dok ostatak vožnje obavlja bez ikakvih problema i prigovora. Uparen je sa 6-stupanjskim ručnim mjenjačem prilično dugih hodova, no treba imati na umu kako je ovaj model napravljen za izdržljivost, a ne sportsku vožnju. Ne smije se zaboraviti da je prvenstveno razvijan kao dostavno vozilo, no bez obzira na to ipak nudi ugodnu vožnju. Buka nije prevelika, a buka vjetra se izrazito pojačava iznad 135 km/h, no podnošljiva je do 150 km/h. U zavojima se Proace City Verso voli naginjati, no to nije ništa opasno, a najbolje mu paše lagana vožnja kada će i najmanje potrošiti. Nama je prosjek bio 7,7 litara uz mnogo gradske vožnje i autoceste, dok će na otvorenoj cesti potrošnja lako pasti i ispod 6 litara. Za preko tonu i pol težak prazan automobil s prilično velikim otporom zraka i nije loš rezultat.
Naravno, testni model je došao u dugoj Long izvedbi karoserije pa je dužina vozila 4751 mm, i ovaj model kupuju uglavnom oni koji trebaju velik prtljažnik ili pak koji trebaju sedam sjedala jer se na ovaj model mogu doplatiti dva dodatna sjedala 1.200 eura, a iza njih će vam ostati 322 litre prtljažnog prostora! Da, uz sedam sjedala dobit ćete prtljažnik koji je obujma kao onaj u kompaktnim automobilima.
I za kraj ostaje cijena, a testni model košta 32.846 eura s metalik bojom. Nije malo, ali sigurno nije ni puno gledajući kako se kreću cijene novih automobila, a posebno ako ste u potrazi za automobilom koji nudi mnogo prostora. Doduše, ako vam je važan samo prostor, moguće je dobiti i Shuttle paket opreme, no onda ga pokreće slabiti turbo dizel sa 102 KS, ali cijena tada pada na 26.355 eura, dok je najpovoljnija izvedba Shuttle koju pokreće 1,2-litreni turbo benzinac sa 110 KS, a cijena tada kreće od 24.595 eura. Naravno, ovo vrijedi za Long izvedbu, dok su cijene Compact izvedbi niže za 200 do 800 eura, one se mogu dobiti i u N1 izvedbi.
TEHNIČKI PODACI: | |
Dimenzije (DxŠxV) | 4751 x 1848 x 1818 mm |
Osovinski razmak | 2975 mm |
Masa vozila/dopuštena nosivost | 1569 kg/ 741 kg |
Veličina prtljažnika | 912/2693 litara |
Vrsta motora/broj cilindara | Turbo dizel/4 |
Pogon | Prednji kotači |
Mjenjač | Ručni, 6 stupnjeva |
Snaga | 96 kW / 130 KS |
Okretni moment | 300 Nm |
Najveća brzina / Ubrzanje 0-100 km/h | 186 km/h / 11,6 s |
Potrošnja (prosječna l/100 km) | 7,7 |
CO2 emisija | 146 g/km |
Cijena | 32.846 eur |
Oprema | 10-inčni multimedijski sustav, bežični Apple CarPlay i Android Auto, 10-inčni digitalni instrumenti, automatski klima-uređaj, Bi-LED svjetla, stražnja kamera, krovni nosači, senzor za kišu, grijani upravljač, naslon za ruke sprijeda, 16-inčni aluminijski naplatci… |
KOMENTARI