Strašno je i pomisliti na to, ali takve se scene događaju vrlo često na domaćim autocestama. Ako na svojem radijskom prijamniku u vozilu imate uključenu uslugu prometnih informacija (TA), a toplo ju vam preporučujemo ako se vozite izvan naseljenog mjesta, onda s vremena na vrijeme možemo čuti obavijest HAK-a o vozilu koje se kreće u krivom smjeru.

Hrvatski radio 2 uz redovite HAK-ove prometne izvještaje emitira i izvanredne obavijesti, ali morate uključiti TA opciju
Tada HAK-ovci vozačima, koji se nalaze na dionici autoceste po kojoj u krivom smjeru prometuje vozilo, savjetuju da vožnju do prekida opasnost izvode samo po krajnjem desnom rubu desne vozne trake i nikako ne pretječu, a da brzina vožnje ne bude veća od 40 km/h. Možda bi se promet trebao u potpunosti zaustaviti jer zamislite da se u vas, dok se vozite lagano pri preporučenih 40 km/h, iz suprotnog smjera zaleti onaj zbunjeni vozač brzinom od 130 km/h. Ipak, i zaustavljanje na zaustavnom traku nije baš pametno rješenje. OK, možemo i napustiti vozilo te se smjestiti što dalje od prometnice, ali tako ugrožavamo druga vozila koja se kreću i koja bi se mogla zabiti u naše vozilo. Ne smijemo zaboraviti kako mnogi vozači niti ne znaju za problem vozila u krivom smjeru jer ne slušaju prometne informacije.

Ako se na autocesti nalazi vozilo koje se kreće u krivom smjeru, nikako nemojte voziti desnom pretjecajnom trakom
Prema dostupnim podacima, vožnju u krivom smjeru po autocesti vrlo često skrive vozači koji nemaju iskustva takve vožnje i uglavnom se voze lokalnim prometnicama, ali ne prate dovoljno prometne znakove i završe u krivom smjeru. Vrlo često tome popuju alkohol i droga, ali i rastresenost uma. Takvo nešto se može dogoditi i ako na trenutak vozač usmjeri pozornost na nešto drugo – mijenja radijsku postaju, pali cigaretu, okreće se prema djetetu koje je nemirno na stražnjem sjedalu, piše poruku na mobitelu. Prometni stručnjaci smatraju kako do takvog prekršaja dolazi i zbog rijetkog prometa u pojedinim mjesecima u godini kada su vozači praktički sami na autocestama pa im se dogodi da završe u krivom pravcu.
Visoke novčane kazne i kazne zatvora do 60 dana
Zakonodavac je za ovu vrstu prekršaja odredio vrlo visoku kaznu. U članku 49. Zakona o sigurnosti prometa na cestama stoji: „Novčanom kaznom u iznosu od 5000 do 15.000 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila kreće kolničkom trakom namijenjenom za promet vozila iz suprotnog smjera, odnosno u suprotnom ili zabranjenom smjeru.“

Broj smrtno stradalih i teško ozlijeđenih osoba u prometnim nesrećama u Međimurskoj županiji, od 2007. do 2016.
KOMENTARI